Choltice. Obec nedaleko Přelouče – to je tam u Pardubic … Ti, kteří mají delší paměť, si možná vzpomenou na prázdninové tábory (s výukou ruštiny), které se na zdejším zámku pořádaly. To je ale už hodně dávno…
Jak to tam ale vypadá nyní? Bude se nám tam hned po výletu na Vyšehrad líbit? To byla otázka, se kterou jsme se do Choltic v dubnu vydali.
Plánek
Zámek Choltice
Zámek vlastnil rod Thunů až do roku 1945. V dubnu 1945 opustila obec spolu s ustupující německou armádou manželka posledního majitele panství JUDr. Leopolda Thuna, který zemřel v roce 1944. Jeho majetek byl na základě Benešova dekretu zabaven a obec získala v roce 1946 zámek s přilehlou oborou.
Po příjezdu jsme zaparkovali na náměstí a vyrazili se podívat na zámek. Od časů, kdy zde byly tábory značně prokoukl 🙂
Zámek ve filmu
V zámecké oboře se natáčely scény k filmu Strakonický dudák a v zámecké hájence v roce 1996 Milenec lady Chatterleyové.
Park
Ještě více než vlastní zámek se nám však líbil zámecký park.
Rozkládá se na ploše 5 hektarů a volně přechází v 75 hektarovou velkou oboru. Současná podoba parku pochází z 1. poloviny 19. století.
Jaro
Na konci dubna už bylo krásné jarní počasí, všechno kvetlo …
Výlet do Choltic nebyl na celý den – takže nám zbyl čas na i návštěvu města Pardubice.
O výletování v Pardubicích ale až někdy příště …
Mapa Online
Nalezené kešky
Historie
První písemná zmínka o Cholticích je z roku 1285. Z Choltic pocházel rytířský rod Sedlnických z Choltic, ve 14. století se připomíná Lacembok Choltic a koncem 15. století Choltičtí z Újezda. V 16. století panství koupili Gersdorffové z Gersdorffu, ale Štěpánovi Gersdorfovi byl statek kvůli účasti na Stavovském povstání zkonfiskován a prodán hraběti Šimonu Thunovi, jehož rodu patřil až do roku n1945. Na místě středověké tvrze vznikl koncem 17. století barokní zámek, jehož kaple slouží od roku 1855 jako farní kostel.
Zdroj: Wikipedie