Tahle keška? Tenhle výlet!

Fotografie z geocachingových výletů

Opočno a Ratibořice

V putování po východních Čechách ( já tomu – mylně – říkám širší okolí Pardubic 🙂 ) pokračujeme návštěvou dvou zámků – ve městech Opočno a Ratibořice.  Po Kuksu tedy míříme dále na sever.

Láká nás Česká Skalice, vodní nádrž Rozkoš,Babiččino údolí, Ratibořice, Opočno a okolí

Opočno

Opočenský zámek (celým názvem Státní zámek Opočno) je renesanční stavba nacházející se v katastru obce Opočno v podhůří Orlicých hor v okrese Rychnov nad Kněžnou , asi 30 km od měst Hradec Králové u Pardubic 🙂 . Je ve vlastnictví státu (správu zajišťuje Národní památkový ústav) a je přístupný veřejnosti.
Zámek vznikl přestavbou původně gotického hradu v 16. století. Mezi nejvýznamnější majitele patřily rody Trčků z Lípy a Colloredo-Mansfeldové. Po nacistické okupaci byl zámek konfiskován a po roce 1945 přešel do vlastnictví státu. Od roku 1993 je zámek předmětem restitučních nároků potomků rodu Colloredo-Mansfeld. Samotný zámek obsahuje řadu unikátních sbírek zbraní a obrazů a mimo jiné i obraz, o kterém se předpokládalo, že by jeho autorem mohl být Hieronymus Bosch. 

Wikipedie

Plánek – Opočno

Klikni si pro zvětšení mapy

 Zámek – Opočno

  

  

  

  

  

Zahrada

Zámecký park tvoří architektonicky vyvážený celek mistrně zasazený do údolí Zlatého potoka. Skalnaté údolí pod zámkem bývalo v dobách gotického hradu odlesněno. Před r. 1598 se stalo součástí obory „hrazené tesy pobitými šindelem“.

Zámek Opočno

  

  

  

  

  

  

 


Mapa ONline – Opočno. Ratibořice.

Nalezené kešky – Opočno. Ratibořice.


Opočno. Ratibořice.

Protože nám byl jeden zámek denně málo … a abych si mohl zavzpomínat na dětské školní výlety … dojeli jsme ještě na návštěvu jednoho ne příliš vzdáleného místa.

Ratibořice je místní část města Česká Skalice v turistickém regionu Kladské pomezí. Leží v údolí Úpy a je známá zejména díky spisovatelce Boženě Němcové, která zde prožila své dětství. To ovlivnilo její budoucí tvorbu a její nejznámější dílo, Babička, je místem zasazeno právě do Ratibořic. Zdejší zámek, Staré bělidlo či Rudrův mlýn (někdy chybně označován jako Ludrův) jsou zejména v létě častým cílem turistů.

Wikipedie

Plánek – Ratibořice

Klikni si pro zvětšení mapy

Zámek – Ratibořice

V roce 1792 koupil náchodské panství Petr Biron, vévoda Kuronský a Zaháňský.

Po vévodově smrti v roce 1800 zdědila Náchod a Ratibořice vévodova nejstarší dcera Kateřina Frederika Vilemína Benigna vévodkyně Zaháňská, princezna Kuronská (*1781 – +1839). Krásná, bohatá a duchaplná vévodkyně si Ratibořice zvolila za své stálé letní sídlo.

Zámek nechala v létech 1825 – 1826 přebudovat ve stylu klasicismu a empíru.

V okolí zámku byl založen přírodně krajinářský park, postupně rozšířený na celé údolí řeky Úpy. Byl vybudován rovněž lovecký pavilon a palmový skleník.

Vévodkyně na zámku hostila řadu významných osobností, například rakouského kancléře, knížete Klemense Metternicha, ruského cara Alexandera I. a v roce 1813 propůjčila ratibořický zámek k tajným jednáním o protinapoleonské koalici diplomatům Pruska, Ruska a Rakouska.

Vévodkyně je též veřejnosti známa jako „paní kněžna“ z knihy české národní spisovatelky Boženy Němcové „Babička“.  

Zámek Ratibořice

Za babičkou


  

Staré Bělidlo

  

Babiččina světnička – bez babičky

  

Viktorčin splav – rovněž bez Viktorky

  

Mlýn  


Mapa Online – Ratibořice


Nalezené kešky – Ratibořice

Další Post

Předchozí Post

Napíšeš komentář?

© 2024 Tahle keška? Tenhle výlet!

Šablonu připravil Anders Norén