Tahle keška? Tenhle výlet!

Fotografie z geocachingových výletů

Pecka

Pecka je zřícenina hradu ze 14. století, nacházející se nad stejnojmenným městysem na severovýchodě okresu Jičín. Hrad je pojmenován po hoře, na které stojí, od hradu pak odvozuje své pojmenování městys.

Plánek

Klikni si pro zvětšení mapy

  

Hrad Pecka

Pecka

  

Pecka

  

Pecka

  

Pecka

  

Pecka

  

Pecka

  

Pecka

  

Vzpomenul jsem si na Hardegg

Pecka

  

Pecka

  

… a ze Zvičinských cest …

Hrad Pecka je nazýván Perlou Podkrkonoší. Nachází se přímo ve středu tohoto nádherného kraje. Z hradní vyhlídky je v plné kráse vidět centrální masív Krkonoš se Sněžkou a Černou horou, západním směrem nad městem Nová Paka se rýsují vrchy Kumburk a Bradlec s ruinami středověkých hradů, vpravo od nich Tábor s poutním kostelíkem, jihovýchodně pak 671 metrů vysoká Zvičina – nejvyšší bod regionu.  

Zvičina

  

   Hrad Pecka nám nestačil … přidali jsme si trochu Zvičiny. 🙂

Zvičina

   

Historie hradu

Prvním zaznamenaným pánem hradu byl Budivoj z Pecky, později byli pány na Pecce tři bratři, nakonec se ale rozdělili a hrad dostal Jan Pecka.
Potom se v držení hradu vyskytuje poprvé jiný krajan – Jarek z Železnice. Přidal k Pecce několik kostelů. Jelikož byl smýšlením katolík, obléhali Pecku Sirotci a Jarek byl nucen uzavřít s nimi dohodu.

Přidal se na jejich stranu a směl dále zůstávat pánem na Pecce. Rok na to ale zemřel a hrad připadl jeho synovi Vaňkovi z Pecky. Ten přidal k Pecce držení města Semily.

Po předání Pecky panu Protivovi se stal pánem na hradě Lev z Rožmitálu, jelikož pan Protiva nečekaně zemřel, ten prodal hrad Mikuláši Hořickému z Hořic. Tento pán byl hofmistrem krále Jiřího z Poděbrad a později nejvyšším písařem a horlivě chránil Jednotu bratrskou.

Dále byl během 20 let hrad v držení 8 pánů a nabyl nového majetku. Nakonec se hrad dostal do držení Jindřicha Škopka z Bílých Otradovic. Za jeho držení se hrad hodně rozšířil. Poté byla Pecka rozdělena mezi jeho syny Karla a Adama.
Mezitím hrad schvátil oheň, ale Pecka byla znova opravena a rozšířena.

Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic

Barbora, vdova po Karlovi, se po druhé vdala za Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic a pánem hradu se stal on.

Roku 1612 prodal Adam svůj díl Pecky a panství třetí Harantově manželce.

Kryštof Harant ovládal několik jazyků a psal cestopisy ze svých cest a plně sloužil Rudolfovi II.. Z katolíka však přešel k víře podobojí a následně se aktivně účastnil vzpoury (vzpomeňte jen na jeho přesnou dělostřeleckou palbu do oken císařských komnat ve Vídni).

Roku 1621 (po Bílé hoře) pro něj přijelo na Pecku oddělení vojska s Albrechtem z Valdštejna a zajali ho. V Praze byl obviněn spolu s dalšími 26 pány a na Staroměstském náměstí popraven.

Pecka padla do rukou Albrechtu z Valdštejna, který jej v roce 1627 daroval kartuziánskému řádu.


Roku 1830 vznikl v městečku požár, žhavý došek vyletěl také na Pecku a ta celá shořela.

Tak zůstaly jen dvě světnice a útulek, kde bydlela stařena, která byla posledním člověkem, který žil na Pecce.

Oprav se hrad dočkal až ve čtyřicátých letech 20.století, kdy byl upraven pro muzejní účely.

Wikipedie

 

Mapa online

Nalezené kešky

Další Post

Předchozí Post

Napíšeš komentář?

© 2024 Tahle keška? Tenhle výlet!

Šablonu připravil Anders Norén