Tahle keška? Tenhle výlet!

Fotografie z geocachingových výletů

Brémy, Bremerhaven

Brémy, Bremerhaven. I Hamburk, Rostock, Stralsund a Lübeck – nejen tato severoněmecká města dodnes mají ve svém oficiálním názvu označení „hanzovní město“, kterým se hrdě hlásí k dávné tradici vlivných obchodních městských spolků.

A do této oblasti jsme naplánovali výlet na prodloužený červencový víkend (spojený se státními svátky).

Plánek

Klikni pro zvětšení mapy

Brémy, Bremerhaven

Po dopoledním přesunu z Prahy (cca 600 km / 5:30 hodiny) vyrážíme na prohlídku města Brémen.


   Brémští muzikanti jsou stále zde …


   Vypadá to na déšť. Navíc v centru města probíhají závody – všude jsou zábrany…

  

  

  

V Brémách začíná pršet … co teď?

Bremerhaven

Vzhůru do Bremerhaven. Tam podle aktuální předpovědi neprší.

Není to ani 60 km  a počasí tu opravdu je o trochu lepší.

 

 

Ze zdejšího přístavu odjížděli s vystěhovalci směřujícím do Ameriky. Mají zde pomník.


  

  

  

   Cesta do Brém byla dlouhá, procházky po městech také, jedeme odpočívat (spát) do Brém. Zítra nás čeká Labe a pak hlavní cíl našeho červencového putování – Hamburg.

 

Mapa Online


Nalezené kešky


Proč hanza vznikla a jak se jí podařilo získat moc?

Zdroj: Radiožurnál

Označení hanza pochází se staré horní němčiny a znamená skupinu nebo společenství.

Představte si malou loď s jedním stěžněm a plachtou, kterou napíná východní vítr, ten totiž nad Baltským moře vane nejčastěji. Všude kolem vlny a kdesi v dálce pevnina.

„Byli to dobrodruzi, kteří pluli na malých lodích Baltským mořem a sami se bránili před útočníky,“ přibližuje mi Sören Affeldt, kdo byli dolnoněmečtí obchodníci, kteří vytvořili základ společenství, jemuž se začalo říkat hanza.

V období největšího rozkvětu se vliv hanzy rozpínal po celé Evropě. Hanza byla v Bergenu na severu, v Novgorodu, Londýně, Brugách. Obchodovala také přímo s Benátkami nebo se Španělskem. Nebyl to stát, hanza neměla krále ani prezidenta, byl to spolek obchodníků, který měl moc.

„Najímali žoldáky a brali je s sebou na cesty. V období, kdy se na Baltu a Severním moři rozmáhalo pirátství, pluly hanzovní lodě po zuby ozbrojené. Kromě toho měla hanza také několik ozbrojených konfliktů s Dánskem,“ dodává Sören.

Brémy. Bremerhaven.

Svobodné hanzovní město Brémy, německy Freie Hansestadt Bremen, je spolková země na severu Německa. Do této spolkové země patří dvě města, a to Brémy a od roku 1827 také nově založené přístavní město Bremerhaven, která spolu nejen územně nesouvisí, nýbrž jsou od sebe 53 km vzdálena. Obě města jsou obklopena územím spolkové země Dolní Sasko a leží na splavné řece Vezeře (německy Weser).

Wikipedia

Další Post

Předchozí Post

Napíšeš komentář?

© 2024 Tahle keška? Tenhle výlet!

Šablonu připravil Anders Norén