Slatiňany. Městečko nedaleko Chrudimi proslavené zámkem a hřebčínem bylo cílem naší dopolední procházky po cestě k babičce – jako například byl výlet do městečka Choltice.
Plánek – Slatiňany
Zámek
Parkujeme pod Zámkem a vyrážíme do zámeckého parku.
Ale co to? Park je uzavřen. Lze ho jen obejít.
Obora
Nevadí. Naštěstí míříme stejně hlavně do obory.
Rozhledna Na Chlumu
Rozhledna Na Chlumu se nám líbila.
Vrchlického návrší
Vrchlického návrší také.
Zpět u zámku
Okruh končí zpátky u zámku.
Mapa Online – Slatiňany
Nalezené kešky – Slatiňany
- GC3WWRD Rodny dum Heleny Vondrackove
- GC4N4BR Filmove a televizni pohadky ve Slatinanech
- GC62F77 Most Knizete Auersperka
- GC5Q3T5 Erbenovska mystery
- GC3YG2N Slatinanska kastanka / Chestnut alley in Slatinany
- GC4AMXK Stare povesti ceske Aneb Ta parta kolem Libuse
- GC5GVHH Slavni kone/ The Famous Horses
- GC29DNX serial Dobra voda
- GC3RZG3 Zamecky park Slatinany
- GCNNG3 Kocici Hradek / Cat Chateau
- GC3PNWN Svycarna Slatinany
- GC4XEYH Ferdinanduv vodovod / Ferdinand´s Water Pipe
- GC14P8T Navrsi Vrchlickeho
- GC1W98K Pohadkove domecky
- GC434C2 Pocta Aqualungovi
- GC7YER7 Mraveniště
- GC29R4Z Hospoda na mytince
- GC68EJ8 Cabrousek a jeho bifurkace
- GCWDMG Auerspergska vyhlidka (bez vyhlidky)
Historie města Slatiňany
Zdroj: Wikipedie
Největšího rozkvětu doznala obec v letech, kdy panství vlastnila knížecí rodina Auerspergů. V této době se postupně z bezvýznamné vsi staly Slatiňany hospodářsky i kulturně živým místem. Vznikl zde například v roce 1859 cukrovar s rafinérií a kostkárnou, který stejně jako kamenný most přes řeku Chrudimku postavil stavitel František Schmoranz, v roce 1877 pak továrna na umělá hnojiva, parní pila v roce 1901 a v roce 1903 lihovar, vše náležící pod hospodářskou správu Františka Josefa, knížete z Auerspergu.
Průmysl
Mimoto byla ve Slatiňanech v roce 1899 založena pány Cilkem a Trdlicou továrna na výrobu katrů a dřevoobráběcích strojů. Později, z důvodu malého zájmu o její výrobky, továrna změnila nejen majitele (Černý a Němec), ale i sortiment. Nově se v ní montovaly hasičské stříkačky a v roce 1907 továrnu koupil Raimund August Smekal, známý pražský průkopník požární techniky. Továrna po modernizaci začala vyrábět nejen hasičské stříkačky, ale i požární vozy, tělocvičné nářadí a v letech 1912-1913 vyrobila v licenci i několik osobních automobilů. Od roku 1937 vedl po úmrtí R. A. Smékala továrnu prokurista Potůček, který ji rozšířil a zmodernizoval.
Auerspergové
Auerspergové vlastnili zámek, pozemky i hospodářskou výrobu ve Slatiňanech až do roku 1938, kdy zemřel František Josef, kníže z Auerspergu. Poté, co zemřel roku 1942 ve Vídni i jeho syn Ferdinand Maria, místní větev Auerspergů vymřela po meči. Po něm zámek, pozemky i hospodářství převzal manžel Ferdinandovy sestry Marie, Karel Josef, hrabě z Trauttmansdorffu-Weinsbergu, jemuž byl majetek zkonfiskován a zestátněn v roce 1945 na základě Benešových dekretů.
Znárodnění
Továrna Potůček přešla po znárodnění v roce 1948 pod Sigmu Olomouc jako THZ (továrna hasicích zařízení). K další reorganizaci došlo v roce 1962, kdy byl n.p. THZ Vysoké Mýto začleněn do tehdejšího n. p. Karosa Vysoké Mýto jako závod 03, specializovaný na výrobu kropicích cisteren. Výroba hasicí techniky byla v té době utlumena, vyjma požárního automobilu CAS K16 na podvozku Liaz, který byl odvozen od běžného kropicího vozu. Přesto se ve Slatiňanech vyráběly důležité komponenty pro hasicí vozy, stříkačky i vojenskou techniku – deaktivační cisternový vůz na podvozku V3S. V roce 1994 byla továrna zprivatizována společností prezentující právního nástupce původního majitele a působí jako Strojírna Potůček Slatiňany.
Slatiňany byly povýšeny na město 1. července 1971. V současné době má město spolu s místními částmi Škrovád, Kunčí, Trpišov a Kochánovice 4040 obyvatel.
Památky ve městě a okolí
- Státní zámek Slatiňany s hippologickým muzeem a anglickým parkem o rozloze 16 ha, přecházejícím jižním směrem v parkovou nivu s výběhy pro koně a třešňovkou
- Kostel sv. Martina; farní kostel římskokatolické církve ze 14. století, přestavěný do novogotického stylu v letech 1891 až 1892 Františkem Schmoranzem starším
- Hřebčín Slatiňany – pobočka národního hřebčína Kladruby s chovem plemena starokladrubských vraníků
- Kočičí hrádek, zmenšenina hradu na svahu kopce Hůra, zbudovaná pro děti knížete Auersperga
- Vrchlického návrší (U Panny Marie), křemencové návrší, oblíbené místo Jaroslava Vrchlického s jeho pamětní deskou, dílem Otakara Španiela, a s božími muky
- Rozhledna Na Chlumu, ležící v bývalé Slavické oboře, která původně sahala až k zámeckému parku.
Rodáci a osobnosti
- Mezi místní rodáky patří zpěvačka Helena Vondráčková a její bratr, skladatel a zpěvák Jiří Vondráček, otec Lucie Vondráčkové. Dále pak Gustav Schmoranz, ředitel Národního divadla v Praze.
- Pocházel odtud český psycholog Jiří Mrkvička.
- Slatiňanské hippologické muzeum založil PhDr. MUDr. František Bílek, DrSc.
- V roce 1833 nebo 1837 se ve Slatiňanech usadil český stavitel František Schmoranz starší, který provedl celou řadu regotizací staveb po východních Čechách. Ve Slatiňanech se narodili všichni jeho synové, z nichž do dějin zasáhli nejvíce dva: František Schmoranz mladší, který byl taktéž architektem a Gustav Schmoranz, ředitel Národního divadla.
- Jaroslav Vrchlický navštěvoval Slatiňany pravidelně od roku 1888 každé univerzitní prázdniny a byl ubytován nejprve v čp. 131 a později v bývalém hostinci U Čiháků (nyní restaurace U zámku). V roce 1908 při letním pobytu ve Slatiňanech onemocněl a po návratu do Prahy utrpěl mozkovou příhodu. Naposledy byl ve Slatiňanech v roce 1909.