Skagen je místo, kde se potkávají dvě moře … my se s nimi chceme potkat také. Na cestě z Aalborgu máme zajímavý zámek. A při návratu se podíváme ještě na „poušť“. Tolik plán na dnešní výlet.
Plánek – Skagen
Naleziště
Cestou na sever se zastavujeme na jednotlivých zajímavých místech.
Prvním je pravěké naleziště.
Voergaard Castle
Voergaard je dvoukřídlý zámek ve tvaru písmene L postavený z červených cihel v renesančním stylu.
Východní křídlo lemují dvě osmihranné rohové věže a prostupuje bránou.
Její pískovcový portál byl darem krále Fridricha II. a byl původně vytvořen pro zámek Frederiksborg.
Rozsáhlý park byl původně uspořádán v roce 1768.
V roce 1955 byl upraven ve francouzském stylu.
Budovy v areálu zahrnují hrázděnou budovu, která byla v 18. a 19. století využívána zámeckým dvorem Voer Birk, který se zabýval lidmi, kteří se dopustili místních přestupků a drobných zločinů.
Mys Grenen
Parkujeme na okraji města Skagen (nejsevernějším dánském městě) a vydáváme se pěšky na „špičku“, kde se stýkají dvě moře – mys Grenen, který odděluje průlivy Skagerrak a Kattegara a kde je možno pozorovat mořské ptactvo, tuleně a velryby.
Zpět do Skagenu se vydáme „nábližkou“ přes pláně.
Skagen
Díky mírnému oceánskému podnebí a rozsáhlým písečným plážím se město stalo od 19. století populárním prázdninovým letoviskem pro dánské vyšší vrstvy.
V roce 1914 byla nedaleko Skagenu vybudována královská rezidence Klitgaarden, která je nyní k dispozici dánským umělcům.
Råbjerg Mile
Cestou zpět do Aalborgu se zastavujeme ještě u Råbjerg Mile – písečných dun.
Råbjerg Mile je migrující pobřežní duna mezi Skagenem a Frederikshavnem. Je to největší pohyblivá duna v severní Evropě s rozlohou asi 2 km2 – duna obsahuje celkem 4 miliony m3 písku.
Vítr jej posouvá severovýchodním směrem až do 18 metrů za rok.
Duna zanechává za sebou nízkou, vlhkou vrstvu písku, která se táhne zpět na západ směrem ke Skagerraku, kde se Mile původně vytvořila před více než 300 lety.
Mapa online
Nalezené kešky