Tahle keška? Tenhle výlet!

Fotografie z geocachingových výletů

Blovice

Blovice a jejich okolí nás „vyzvalo“ na další výlet. Hlavní motivací je K.O.P.R., aneb Keškový Okruh Pro Radost. Do tohoto kraje jezdíme rádi a často.

Účelem podobných sérií kešek je pohodová procházka hezkou krajinou s tím, že cestu si zpříjemňujete narůstajícím počtem nalezených krabiček.

v K.O.P.R.u jsou krabičky (36 filmovek a 20 krabiček) ukryty s nižší obtížností hledání a v lehčím terénu a to ve vzdálenostech max 500 metrů od sebe a v rámci možností i v obcích tak, aby logování bylo poklidné.

Celý okruh je dlouhý cca 20 km. Téměř celý okruh je po cyklostezkách. První část okruhu je po lesních a polních cestách, takže se nemusíte obávat vyrazit i s dětmi.

Okruh začíná i končí v Blovicích a to hlavně z toho důvodu, že zde je největší možnost zaparkování geovozidla a také je na místo dobré spojení autobusem a vlakem.

Plánek

Plánek sdílíme zde

Blovice

My začínáme okruh dle doporučení v Blovicích. Vypadají, že mají už něco za sebou …

Před nástupem na K.O.P.R. si ještě rychle prohlédneme okolí.

Jaroslav Kursa – autor vlajky ČSR

Díky místní kešce se dozvídáme o zdejším slavném rodákovi, kterým byl Jaroslav Kursa.

Jaroslav Kursa je blovický rodák a je považován za tvůrce československé státní vlajky. Narodil se 12.října 1875 v budově staré školy, kde má také pamětní desku, a zemřel 12.června 1950.

V roce 1919 přinesl komisi pro státní symboly detailně propracovaný návrh vlajky s modrým klínem. Nakonec jeho návrh vlajky uspěl a od 30. března 1920 se používá, jako státní symbol.

Ovšem není úplně jasné, kdo je skutečným autorem vlajky, protože se stejným návrhem prý přišli i Jaroslav Jareš a Josef  A.Knedlhaus. Kdo ví, jak to bylo???

Blovice
Blovice
Blovice

Zámek Hradiště

Na závěr výletu jsme si schovali pseudogotický zámek Hradiště, který se nachází na jihovýchodním okraji města Blovic.

V roce 1872 získávají zámek Pálffyové, kteří si zvolili Hradiště za své hlavní letní sídlo. V letech 1872 – 1874 proběhla velkolepá pseudogotická přestavba, která vtiskla zámku dnešní podobu.

Roku 1919 Jan Pálffy z Erdödu velkostatek Hradiště prodal hronovskému textilnímu továrníkovi Adolfu Klikarovi.

Nový majitel provedl některé úpravy interiéru, například zrušil hraběcí koupelnu a v prostoru vlevo od průjezdu (v místě dnešní pokladny) si zřídil moderní byt s kubistickými prvky. 

Po roce 1945 byl velkostatek konfiskován a od roku 1950 sloužila budova zámku potřebám zemědělského školství.

Blovice

Nalezené kešky

Další Post

Předchozí Post

Napíšeš komentář?

© 2024 Tahle keška? Tenhle výlet!

Šablonu připravil Anders Norén