Almaty v Kazachstánu – sem míříme z Biškeku v Kyrgyzstánu.
Maršrutka
Co je to maršrutka?
Maršrutka (маршрутка – маршрутное такси, маршрутне таксі, маршрутнае таксі) je rozšířený druh veřejné dopravy hlavně v zemích bývalého Sovětského svazu.
Wikipedie
Jedná se o sdílené taxi, které jezdí na stanovené trase, avšak v nepravidelných intervalech – ze zastávky někdy odjíždí až poté, kdy je plně obsazeno.
V některých zemích či městech fungují maršrutky jako běžná linková minibusová doprava s pevně stanovenými trasami i označenými zastávkami jako doplněk k páteřní síti kapacitní hromadné dopravy, v menších městech často tvoří základ MHD.
Na mnoha „čerstvých“ blogách (duben 2022), v průvodcích i např. na www.mapy.cz se uvádělo nebo ještě i uvádí, že z Biškeku jezdí autobus – maršrutka. Přečetli jsme si z kterého nádraží na které jezdí, kolik stojí, jak dlouho trvá cesta atd. … takže v neděli ráno jsme bafli naše zavazadla, objednali taxi od hotelu na Západní autobusové nádraží a vydali se na přesun do Kazachstánu.
Trochu jsme zaváhali, když taxikář chtěl zastavit na stanovišti taxíků před Západním autobusovým nádražím s tím, že žádná maršrutka už nejezdí. Zeptali jsme se pro jistotu na Informacích – opravdu, maršrutky zrušeny, pokud chceme jet do Almaty musíme si dohodnout nějaký taxík před nádražím.
Místní taxikáři službu převzali … dálková taxi měli za předním sklem velké nápisy kam jedou, cena za těch cca 235 km byla přijatelná (i když výrazně vyšší než byla ta očekávaná za maršrutku).
Jedeme tedy taxíkem.
Hranice mezi Kyrgyzstánem a Kazachstánem jsme museli přejít pěšky (se zavazadly). Taxík v mezi čase vystál frontu, přejel hranice a počkal na nás za nimi, kde jsme znovu naložili kufry a pokračovali v cestě.
Za hranicemi taxikář nabral benzín (v Kazachstánu stál 1 litr cca 10 Kč … v Kyrgyzstánu 2x tolik) a nabídl, že za mírný*** příplatek nás doveze nejen na autobusové nádraží, jak bylo dohodnuto a už předem zaplaceno (peníze v Biškeku taxikář hned odnesl šéfovi), ale až k hotelu. Takže bylo méně starostí s přesunem a více času na úvodní procházku po městě.
*** asi jsme špatně slyšeli, ale onen příplatek pak byl dost vyšší…
Almaty
Bydlení jsme si záměrně vybrali ve východní části města, abychom to měli blízko na naše plánované výlety.
Na odpoledne prvního dne v Kazachstánu jsme si vybrali výlet lanovkou na Kok Tobe s následující procházkou.
Dole u nástupu na lanovku bylo docela dost čekajících, ale fronta šla rychle…
Kok Tobe leží ve výšce 1.100 m.n.m – první, čeho jsme si všimli, byla slavná 372 metrů vysoká televizní věž.
Nahoře jsou ale i další atrakce: kolotoče, restaurace, pomník Beatles a další
Dolů jsme se vydali pěšky.
Vyhlídky na město i zpátky na TV věž jsou nádherné.
Cestou na bydlení jsme si ještě trochu začvachtali u místní University.