Arbat je pěší zóna v Almaty. Nachází se na ulici Jibek Joly, mezi ulicí Abylai Khan a ulicí Nazarbayev. V zóně je mnoho obchodů, jako je TsUM nebo nákupní centrum a kiosky Silk Way. Sem se chceme dnes podívat.
Vodní plocha Sayran
Dříve než vyrazíme do centra, jdeme – okolo vodní plochy umělého jezera a nádrže Sayran – se ještě podívat k autobusovému nádraží Sayron, jak to vypadá s taxíky.
Dnes to vypadá uspokojivě. Taxíky do Biškeku tu jsou, i cena vypadá dobře… můžeme tedy v klidu do města.
Arbat
Arbat vytvořený na konci 80. let 20. století byl první oblastí v Almaty, která se změnila na pěší zónu. Název je převzat z moskevské ulice Arbat. Zóna prošla v roce 2017 rekonstrukcí, nyní je vybavena fontánami a navazuje na promenádu ulice Panfilova.
Ulice je lemována nejrůznějšími kavárnami a restauracemi, fontánami a živými sochami a sochařskou expozicí.
Z Arbatu pokračujeme v pěší okružní procházce po Almaty.
Centrum už známe – míříme tedy do Botanické zahrady.
Botanická zahrada
Vstup do Botanické zahrady byl trochu pomalejší – u pokladny sice nabízeli rodinou vstupenku, ale děti se nevešly věkem … nakonec jsme dostali 4 dospělé vstupenky za kompromisní cenu bližší té rodinné.
Zahrada se nachází v jižní části Almaty v nadmořské výšce 856-906 metrů nad mořem. V současné době je rozloha zahrady 103,6 ha.
V roce 1932 se Akademie věd SSSR rozhodla zorganizovat kazašskou základnu Akademie věd SSSR s botanickým sektorem a zoologickým sektorem – takže došlo k vytvoření botanické zahrady.
Expozice botanické zahrady (flora Kazachstánu, evropská část SSSR, Sibiř a Dálný východ, Krym a Kavkaz, Severní Amerika, Východní Asie) byly uspořádány podle botanicko – geografického principu a umístění rostlin bylo podle principu park – krajina.
V zahradě byla příjemná procházka s výhledy na nedaleké hory (včetně skokanského areálu).
Ze zahrady jsme pokračovali – přes naše oblíbené obchodní středisko – zpět na ubytování. Zítra se vracíme do Kyrgyzstánu.