Dnes, tedy vlastně zítra časně ráno (2:15), odlétáme z Jerevanu zpět do Prahy – máme celý den na „loučení“ (včera nám to na Aragacu nestačilo) s Arménií … rozhodli jsme se zajet se podívat do Garni (a nejen tam).
Plánek
Charentův oblouk
Oblouk je památník a turistická atrakce postavená v roce 1957 a věnovaná arménskému básníkovi Yeghishe Charentsovi. Památník se nachází 1500 m vysoko ve vesnici Voghjaberd. Postavit se ho rozhodl – snad – stavitel silnice, protože je odsud krásný výhled do okolí… 🙂
Hayrapet
V Garmi máme více míst na navštívení… začínáme procházkou ke kostelu Hayrapet.
Garni Temple
Pokračujeme ke chrámu Garni.
Jde o jedinou stojící antickou budovu se sloupořadím na území Arménie. Pravděpodobně ji roku 77 našeho letopočtu vybudoval král Tiridates I. jako chrám slunečního boha Mihira; jiná hypotéza má za to, že šlo o hrobku, a proto unikla ničení pohanských chrámů po pokřesťanštění Arménie.
Budova se zřítila 4. června 1679 následkem zemětřesení, v letech 1969 až 1975 byla zrekonstruována
Z vyhlídky u chrámu vidíme zajímavé geologické útvary …
Symphony of Stones
Sestupujeme do soutěsky a procházíme po turistické trase okruhem zpět do Garni.
Klášter Geghard
Klášter Geghard (Գեղարդ) byl založen již ve 4. století Řehořem Osvětitelem. Je částečně vytesaný do skály. Původně se mu říkalo Ayrivank. Později se přejmenoval na Geghardavank, zkráceně Geghard, neboli klášter kopí. Po nějakou dobu zde totiž byla uložena část kopí, jímž byl – prý – na kříži probodnut Ježíš Kristus.
Jerevan
Navečer se vracíme do centra Jerevanu – na občerstvení, procházku i protažení před nočním čekáním na let do Vídně na jerevanském letišti (odlet měl být ve 4:30, ale bylo dost velké zpoždění) i dlouhý noční let do Vídně na nepohodlných sedačkách, které nejdou sklopit…