Hospital Kuks, sochy, Matyáš Braun, naschvály hraběte Šporka církevnímu sousedovi … co ještě si pamatujete ze školních výletů?
Hospitál byl založen hrabětem Františkem Antonínem Šporkem na počátku 18. století jako místo odpočinku vysloužilých vojáků, o které pečoval řád milosrdných bratří. Jde o významnou barokní památku, na jejímž vzhledu se podíleli umělci světového formátu: především architekt Giovanni Batista Alliprandi a sochař Matyáš Bernard Braun.
Areál hospitálu je proslulý monumentálním kostelem Nejsvětější Trojice, cyklem nástěnných maleb Tance smrti, alegoriemi Ctností a Neřestí a jednou z nejstarších lékáren – U Granátového jablka.
Zdroj: Hospital Kuks
Nejvyšší čas jet se tam podívat v rámci poznávání města Pardubice a jeho širšího okolí… minule – pro připomenutí – jsme byli v obci a zámku v Cholticích.
Plánek HOSPITAL KUKS
HOSPITAL KUKS
Nádvoří (trhy)
Zahrada
Naučná stezka
(Braunův betlém)
Braunův Betlém je monumentální sochařské umělecké dílo z období baroka z 18tého století. Jedná se o skupinu soch a reliéfů vytvořených proslulým barokním umělcem Matyášem Bernardem Braunem, které byly vytvořeny a ponechány ve volné přírodě v Novém lese mezi městem Dvorem Králové a obcí Kuks.
Počátek historie Braunova Betléma se datuje dnem 26. února 1717, kdy František Antonín hrabě Špork koupil za 2900 zlatých od města Dvora Králové les, který sousedil s jeho panstvím. Důvodem koupě tohoto lesa byly skály, které se tu tyčily, a území dostalo název Nový les. Hrabě Špork zde současně založil dvě poustevny. Poustevnu sv. Antonína a poustevnu sv. Pavla.
Roku 1720 byla dokončena výstavba pousteven a začala zde průběžně pracovat s určitými přestávkami Braunova sochařská dílna. Pracovala zde až do roku 1732.
Záměrem hraběte Šporka bylo vytvořit zde jakési meditační a výletní místo procházek lázeňských hostů z Kuksu. Za stovky let bohužel ovlivnily vzhled tohoto uměleckého díla nejen matka příroda a okolní stromy a rostliny, déšť, sníh a vítr, ale také vandalismus a ideologická netolerance biblické tématiky.
K nejhoršímu poškození pískovcového betléma přispělo lámaní kamene pro stavbu blízké císařské pevnosti Josefov kolem roku 1780 a přechod válečných bojů v prusko-rakouských válkách v letech 1778 – 1779 a 1866.
Současný projekt «Unescomůžeš» s podporou ministerstva kultury ČR představuje seznam památek, které Česká Republika plánuje zapsat na Seznam světového dědictví Unesco. Braunův Betlém je mezi nimi.
Zdroj: Braunův betlém
Elliott Hairston 6. 6. 2024
I’ve learn several good stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting.
I wonder how so much attempt you place to create the sort of great informative
site.
Robinson 20. 5. 2024
Your style is unique compared to other people I
have read stuff from. I appreciate you for posting when you have the opportunity, Guess I’ll just book mark this blog.
Robinson