Křinec. Proč sem? … a na výlet?
V devadesátých letech se začali objevovat nabídky na odkoupení různých zámků (či zámečků) v různém stavu, obvykle značně vybydleném, odpovídajícímu péči, kterou jim předcházející majitelé/správci věnovali, resp. spíše nevěnovali.
Zdevastovaných budov se ujímají nadšenci, kteří se je snaží zachovat. Je velmi zajímavé navštívit čas od času podobná místa a sledovat (a trochu i finančně přispět), v jakém stavu byly převzaty a kam se již opravy podařilo posunout.
Jedním z tipů na podobnou návštěvu byl i zámek v Křinci.
Plánek
Zámek Křinec
Největšího rozkvětu se panství Křinec dočkalo po třicetileté válce. Italský šlechtický rod Morzinů si zde roku 1649 nechal zbudovat raně barokní zámek. Ten pravděpodobně nahradil bývalou tvrz postavenou Janem z Ronova. V současnosti probíhají v uzavřené části zámku rekonstrukční práce a průzkumy za účelem odhalení původních nástěnných maleb.
Zámek Křinec
Exteriér
Z venku to už tak hezké není. Zdeňkovi Harapesovi (ano, bratr známého tanečníka) to ještě dá „zabrat“ než se to srovná – např. jako v Jablonné.
Vzhůru na cestu – na kešky
Historie
Zámek sloužil jako reprezentační sídlo šlechty a byl centrem kuncberského (později křineckého) panství. V období po druhé světové válce zámek chátral. V současnosti je opět veřejnosti přístupný. Zámek je kulturní památkou České republiky.
Zámek byl postaven Pavlem, hrabětem z Morzina, jenž byl původem Ital. Stavba na místě bývalé tvrze začala asi roku 1649 a trvala přibližně 10 let.
Důležitá data
- 1352 – první písemná zmínka o Křinci
- 1372 – zmínka o Janu z Valečova
- 1649 – panství kupuje Pavel z Morzinu a staví barokní zámek na místě tvrze
- 1670 – Morzinové staví na nedalekém Kuncberku zámeček
- 1796 – panství kupuje Jakub Wimmer
- 1808 – panství kupuje bankéřská rodina Bethmannů
- 1945 – na základě dekretů prezidenta Beneše je panství zabaveno
- 1949 – v zámku začíná fungovat škola
- 2003 – v zámku končí svou činnost Národní muzeum
Zdroj: Wikipedie