Mohyla Hanče a Vrbaty.
Zlaté návrší. Prameny Labe.
Krkonoše! Děti jsou na táboře… kam na výlet? Na Zlaté návrší a k pramenům Labe. Tam, co jsme jako děti jezdili na školní výlety.
Plánek KRKONOŠE
Horní Mísečky, KRKONOŠE
Vzhledem k našim dvěma cílům v Krkonoších – Mohyle a Pramenům – jsme zvolili ubytování v Horních Mísečkách v chatě Jílemnická bouda.
Zlaté návrší.
Odtud jsme se vydali nahoru na Vrbatovo návrší.
Na vrcholku Vrbatova návrší stojí mohyla Hanče a Vrbaty. Tento pomník připomíná tragickou událost, která se stala 24. března 1913. Při mezinárodním závodě v běhu na lyžích umrzli český závodník Bohumil Hanč a jeho kamarád Václav Vrbata, který se Hančovi snažil pomoct ve sněhové vánici.
Dále jsme pokračovali dál nahoru k pramenům Labe.
Prameny Labe.
U pramenů – jako při každé naší návštěvě – se začalo zatahovat. Nám tu prší při každé návštěvě pramenů… Jinde jsou na nás Krknoše hodnější. 🙂
Pramen Labe je označení místa na hřebeni Krkonoš, pro turistické účely symbolicky upraveného jako počátek řeky Labe.
Nachází se v nadmořské výšce přibližně 1 387 m na Labské louce.
Jak řečeno výše, jedná se pouze o symbolickou instalaci na křižovatce značených turistickcýh cest v podobě skruže s přítokem a odtokem vody, vydlážděným okolím s lavičkami a (od roku 1968) kamennou stěnou, vyobrazující barevné znaky 26 významných měst, jimiž Labe na své cestě k moři protéká.
Západně od tohoto místa ve vzdálenosti zhruba 150 až 300 m se nachází skutečné prameniště Labe, z důvodu ochrany přírody veřejnosti nepřístupné.
Wikipedia
Ještě ale zbyl čas na kratší procházku po hřebenech Krkonoš podél česko-polské hranice.
Ze Sněžných jam nás ale počasí už vyhnalo zpět dolů na Labskou a Vrbatovu boudu a pak zpět do Míseček. Na ledopády naštěstí nedošlo.
Počasí nám nevyšlo, ale tenhle výlet na Krkonoše stál za to.