Tahle keška? Tenhle výlet!

Fotografie z geocachingových výletů

Lidice

Obec Lidice – a zejména labka v Lidicích nás už dlouho lákaly při cestách z Kladna domů.
Dnes sem jedeme na odpolední procházku.

Plánek Lidice

Lidice
Plánek sdílíme zde

Parkujeme v Kročehlavech před Obchodním centrem a jdeme přes pole a přes Netřeby a Hřebeč do Lidic.

Lidice

V Lidicích nás labka provedla celou vesnicí.

10. června 1942 Němci vyhladili obec Lidice.

Po osvobození bylo rozhodnutím vlády stanoveno, že každá lidická žena a každé lidické dítě, které se vrátilo jako úplný sirotek, dostanou v nových Lidicích rodinný domek – jeden z těchto domů si lze v současnosti prohlédnout.

Výstavba průběžně pokračovala – dokončily se domky, škola, obecní úřad, kulturní dům, muzeum… území starých a nových Lidic pak propojil v roce 1955 „Sad přátelství a míru“.

Lidice
Lidice

Oslavách sta let republiky se konaly také v Lidicích. Při této příležitosti byla odhalena mozaika „Symbolické zobrazení vypálení Lidic“ věnovaná občany Stoke on Trent.

Lidice

Růžový sad byl založen v červnu 1955 pod názvem „Sad míru a přátelství“. Motivem kompozice je rudý květ růže, který je však vidět jen z nadhledu.

Lidice

Zločin spáchaný Němci na lidických dětech hluboce zasáhl akademickou sochařku prof. Marii Uchytilovou. V roce 1969 se rozhodla vytvořit bronzové sousoší lidických dětí, které mělo být zároveň vnímáno jako Pomník dětským obětem války.

Na modelu pracovala 20 let do března 1989. Téhož roku odlila do bronzu první tři sochy. Po její smrti na podzim 1989 pokračoval v odlévání do bronzu její manžel a dcera.

Celý pomník byl hotov v roce 2000 – lidické děti se tak vrátili na rodnou pláň (lidickou tragédií přežilo jen 17 dětí ze 105).

Lidice
Lidice

Po oddílech říšské pracovní služby RAD nezůstali v obci žádné domy, ovocné stromy ani keře, aby si nikdo nevzpomenul, kde Lidice stávaly. Dokonce i koryto Lidického potoka bylo posunuto o 15 metrů na sever.

Přesto jeden strom zůstal a přežil. V době likvidace to byl malý zlomený štěp – kmínek hrušky obrostl z roubu a zmohutněl. V roce 2007 byl strom vyhlášen jako památný.

Lidice

Cestu zpět volíme přes Dolany. Podél stezek a silnice zbylo pár nenalezených kešek a také dva z našich oblíbených dalmatinců

Nalezené kešky

Další Post

Předchozí Post

Napíšeš komentář?

© 2024 Tahle keška? Tenhle výlet!

Šablonu připravil Anders Norén