Lübeck. Prohlídka tohoto města byla na programu – viz Itinerář – už včera. Bohužel, do výpravy zavítala na návštěvu nemoc. Program jsme proto upravili. Nejprve jsme v zúžené sestavě navštívili Plon.
Lübeck – Centrum
Středověké centrum města je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Zkrácenou prohlídku jsme proto věnovali hlavně jemu.
Nemoc, bohužel, neodchází … zkracujeme itinerář a jedeme domů.
Příště to nahradíme!
Mapa online
Nalezené kešky
- GCV9EZ Lübecks Brücken 4: Hubbrücke
- GC3Z0HP Burgtor zu Lübeck
- GC2Q02N Drehtür…..“Lübecks meist gefundenste Dose“ 🙂
- GCR6Y7 Lübecks Brücken 1: Mühlenbrücke
- GC27ZQC Seefahrtschule Lübeck
- GC2JPN5 Malerischer Blick – The picturesque views
- GC3MGYX Hörbücherei
- GC5MX66 Zwergencache
- GC3FK9K Der 50- Markschein
Reálie
Zdroj: Wikipedie
Historie
Lübeck je přístavní a kdysi hanzovní město na severu Německa. Leží na jihovýchodě spolkové země Šlesvicko-Holštýnsko, při pobřeží Baltského moře. Po hlavním městě Kielu má v této spolkové zemi největší počet obyvatel a rozlohou jde o největší město Šlesvicka-Holštýnska.
Unesco
Středověké centrum města je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO.
Geografie
Město leží v Severoněmecké nížině na dolním toku řeky Trávy, která se po zhruba 17 km vlévá do Baltského moře. Geografická poloha zvýhodnila město ve vývoji před jinými baltskými přístavy a je důvodem pozdějšího razantního ekonomického rozmachu. Stalo se jedním z center Hanzy (spolek severoněmeckých přístavních měst zabývajících se obchodem).
Adolf II.
Moderní město Lübeck založil roku 1143 Adolf II., hrabě ze Schauenburgu a Holštýnska, jako osadu na říčním ostrově Bucu.
Fridrich I. Barbarossa postavil do čela města vládnoucí radu, která zde existovala až do 19. století. Tato rada byla ovládána obchodníky, jejichž zásluhou pak po staletí lübecké politice dominovaly obchodní zájmy.
Hanza
Ve 14. století se stal Lübeck nejmocnějším členem obchodní organizace Hanza a byl označován jako „Královna hanzy“.
Francouzské císařství
V letech 1806 – 1810 byl Lübeck obsazen Francouzským císařstvím, a následně jím byl 13. prosince 1810 anektován a od 1. ledna 1811 do roku 1813 začleněn do nově vytvořeného francouzského departementu Bouches-de-l’Elbe. Od 1. dubna 1937 je součástí Šlesvicka-Holštýnska
Město sedmi věží
Lübecku se říká „město sedmi věží“, které tvoří jeho historickou siluetu. Asi pětina historického města byla v dubnu 1942 zničena náletem, celé město je však pečlivě obnoveno. Mezi hlavní historické památky patří:
- Radnice původně ze 13. století, byla 1435 a 1590 rozšířena. Je to cihlová gotická stavba, jedna z nejvýznamnějších radnic v Německu.
- Dóm sv. Jana Křtitele na jižním okraji historického města byl založen jako katedrála Jindřichem Lvem, vysvěcen 1247 a ve 14. století prodloužen gotickým chórem na délku 130 m. Za války byl těžce poškozen, části vnitřního zařízení se však podařilo zachránit.
- Farní kostel Panny Marie (za radnicí) je trojlodní gotická stavba se dvěma věžemi z let 1250–1350 a platí za vzor severoněmecké cihlové gotiky (Backsteingotik). Klenba hlavní lodi sahá do výšky 38,5 m, věže dosahují téměř 125 m.
- Kostel sv. Jakuba (kostel rybářů a námořníků) je gotická trojlodní hala, vysvěcen 1335. Za války nebyl poškozen, takže má poměrně bohaté zařízení, zejména dvoje historické varhany.
- Kostel sv. Petra blízko Holstentor je gotická trojlodní hala z 15. století, která při náletu zcela vyhořela. Z věže vysoké 108 m s vyhlídkovou galerií, kam lze vyjet výtahem, je krásný pohled na město.
- Dvě městské brány, slavná Holstentor a Burgtor na severu.
- Mnoho historických měšťanských domů z 15.–18. století, včetně domu Buddenbrookových.