Malá Petra, hrad Krak de Montreal a také přírodní rezervace Wadi Dana to je náš program na další den.
Plánek
Snídaně ve Wadi Musa byla příjemným překvapením.
Pan bratr servíroval velké množství jordánských okořeněných specialit i „klasických“ jídel (marmeláda, máslo, vejce,…), k tomu výborný čaj či káva, samozřejmě voda a ke všemu výhled z horního patra domu.
Jenom naše pečivo (či chleba) nám chybělo, ale ty v Jordánsku nevedou.
Malá Petra
Nedaleko Wadi Musa a Petry se nachází Malá Petra. Stejně jako Petra je to nabatejské místo s budovami vytesanými do stěn pískovcových kaňonů.
Jak jeho název napovídá, je mnohem menší a skládá se ze tří širších otevřených oblastí spojených 450metrovým kaňonem. Je součástí archeologického parku Petra, i když je přístupný samostatně (a zdarma), a je součástí zápisu Petry jako světového dědictví UNESCO.
Stejně jako známější a větší Petra bylo toto místo pravděpodobně postaveno v době vrcholícího vlivu Nabatejců v 1. století n. l., účel některých budov není jasný, archeologové se domnívají, že celý komplex byl předměstím Petry, hlavního města Nabatejců, určeným k ubytování návštěv. obchodníků na Hedvábné stezce.
Po úpadku Nabatejců lokalita pustla a po staletí ji využívali pouze beduínští nomádi.
Spolu se sousední Beidhou byla Malá Petra vykopána na konci 20. století Dianou Kirkbride a Brianem Byrdem.
Prošli jsme celým kaňonem, na vyhlídce odlovili kešku a trochu dále směrem na Petru pokračovali … vzhledem k dalšímu programu ale volíme návrat k autu a další přesun.
Krak de Montreal
Přejíždíme trochu více na sever – kde nás čeká Krak de Montral nebo Qal’at ash-Shawbak (قلعة الشوبك), hrad postavený křižáky. Ruiny se nacházejí vedle moderního města Shoubak v Jordánsku.
Křižáci, kteří psali své kroniky ve středověké latině, staré francouzštině a okcitánštině, zmiňovali hrad jako Castrum Saboach nebo Scobach nebo jako Mons Regalis, Mont Real a Monreal. Druhá sada variant se překládá jako „Královský hrad“ nebo „Králův hrad“.
Hrad byl postaven v roce 1115 Balduinem I. Jeruzalémským během výpravy do této oblasti, když v roce 1116 dobyl Akabu u Rudého moře. Původně se jmenoval „Krak de Montreal“ nebo „Mons Regalis“ a byl pojmenován na počest krále.
Wadi Dana
Ještě jednou popojíždíme na sever – do biosférické rezervace Dana, která je největší přírodní rezervací Jordánska. Byla založena v roce 1989 v oblasti v okolí vesnice Dana a Wadi Dana o rozloze 308 kilometrů čtverečních.
Parkujeme u místního Info centra a potvrzujeme si, že na většinu zdejších trailů je nutné zaplatit si průvodce. Traily trvají tak cca 5 hodin či více … tolik času tomuto místu věnovat nechceme. Volíme tedy menší trail (jeden ze dvou bez průvodce), který nás provede vesnicí a pak nás vezme dolů alespoň na začátek údolí Wadi Dana.
Madaba
Večer ve Wadi Musa máme ještě sílu vyjít si na procházku – jdeme si prošlapat horní cestu (nikoliv centrem, ale wadim) ke vstupu do areálu Petra. Využili jsme místo nejen k pozorování západu slunce, výměně peněz (karty tady moc neberou, všichni dávají přednost hotovosti) a také cestou zpět k prozkoumání místních obchodů a nákupům (nebo alespoň tipům na nákupy – pekárna s rohlíky a cukrárna s dorty vypadaly velmi sympaticky).
Zítra nás čeká Petra.