Tahle keška? Tenhle výlet!

Fotografie z geocachingových výletů

Oswiecim (Osvětim)

Oswiecim (Osvětim). V rámci výletu do Krakowa jsme přidali i návštěvu v Osvětimi.

Osvětim je polské čtyřicetitisícové okresní město v Malopolském vojvodství ležící při ústí řeky Soły do Visly. První písemné zmínky pocházejí z roku 1179. Ve městě a jeho okolí za druhé světové války němečtí nacisti zbudovali táborový komplex Auschwitz, kde zemřelo více než milion převážně židovských vězňů.

www.um.oswiecim.pl

 

Plán Města a okolí – Oswiecim (Osvětim)

Klikni pro zvětšení mapy

 

Při cestě do polského Krakova jsme se rozhodli navštívit Osvětim.

 

Auschwitz-Birkenau

 

 

 

 


Historie Osvětimi – Auschwitz I,II,III

Jsou věci, na které se nemá zapomenout …

Osvětim – historie:

Největší koncentrační tábor na světě se nacházel v okolí Osvětimi. Postavili ho na příkaz Himmlera ze dne 27. dubna 1940. Na začátku války Němci napadli nejdříve Polsko. Právě Poláci byli prvními vězni. Uvěznili je zde v červnu 1940. Později se stali obětí holocaustu především Židé. První plynová komora byla postavena v září 1940. Koncentrační tábor dostal název Auschwitz, což Německy znamená název polské obce Osvětim.

Pro nedostatečnou kapacitu nařídil Himmler postavit druhý tábor, který dostal název Auschwitz – Birkenau. Šlo o několikanásobně větší komplex, než první tábor. Začal se stavět v roce 1941. Nachází se v blízkosti Osvětimi hned v sousední obci Březinka.

Třetí tábor se začal stavět v Monowicích v březnu 1942. Šlo především o pracovní tábor. Vyráběl se zde hlavně kaučuk a syntetická vlákna.

Tábor Auschwitz vyrostl na místě bývalých kasáren. Začali ho budovat v roce 1940. První lidé do něj vstoupili 20. května 1940. Velel mu Rudolf Höss. V táboře bylo přibližně 13 000 až 16 000 vězňů. U vstupu vítal nápis „Arbeit macht frei“. Vězni ho mohli vidět vždy, když odcházeli a přicházeli z práce.

Koncentrační tábor Auschwitz I. byl pro nedostatečnou kapacitu rozšířen. Nacházel se asi 3km od Osvětimi ve vesničce Březinka, označoval se jako Auschwitz II. V tomto táboře našlo smrt mnohem více vězňů, avšak v současnosti se z něj zachovalo velmi málo.

 

 

 

Mapa Online Oswiecim (Osvětim)


Nalezené kešky Oswiecim (Osvětim)


  • GC3KYFJ Auschwitz – the rail siding (GC/TB hotel)
  • GC2WJXG Auschwitz – The forgotten cemetery
  • GC5T0JC EDK – Stacja VIII

Další Post

Předchozí Post

Napíšeš komentář?

© 2024 Tahle keška? Tenhle výlet!

Šablonu připravil Anders Norén