Tahle keška? Tenhle výlet!

Fotografie z geocachingových výletů

Plasy

Plasy. Dvacet kilometrů severně od Plzně jsou cílem našeho dalšího výletu. Hlavní motivací je návštěva kláštera.

Plasy – Historie

Dle klášterního WEBu se jedná o první panovnický cisterciácký klášter v Čechách, založený před více než 870 lety přemyslovským knížetem Vladislavem II.  Během let 1661 až 1785 bylo opatství velkolepě barokně přestavováno podle ideí a plánů Jean Baptiste Matheye, Jana Blažeje Santiniho Aichela a Kiliána Ignáce Dientzenhoffera. Roku 1785 byl tento největší a nejvýznamnější český cisterciácký klášter zrušen, aby se o čtyřicet let později stal rezidencí kancléře Metternicha a jeho rodiny, kteří si zde zřídili rodovou hrobku.

Nás nejvíce na prohlídce kláštera zaujal systém fungování vodního, větracího a tepelného systému budovy konventu.

Vodní hospodářství

Budova konventu byla vystavěna v letech 1711 – 1738 podle plánů architekta Jana Blažeje Santini Aichela pro cisterciácké mnichy, kteří obývali zdejší kraj již od 12. století. Cisterciáci napříč Evropou prosluli už ve středověku jako výborní „vodohospodáři“. Řádové domy těchto mnichů se vyznačují důmyslnými vodními systémy, které umožňují například přivádět pitnou vodu z velkých vzdáleností, vodní náhony pak pomáhaly roztočit mlýnská kola nebo pily. Ohromující může být i přístup k sociálnímu zařízení, kde byly proplachované prévety. Vodní tělesa se stávala také součástí obytných prostor mnichů, třeba v podobě studničních kaplí v ambitech, kde rovněž zastávala symbolický význam vody mimo jiné jako životadárné tekutiny.

Ze znalostí cisterciáků čerpal jistě i Santini, když projektoval budovu konventu pro plaské mnichy. Podle cisterciácké tradice se stavělo v údolní říční nivě, kde se nacházelo velmi nestabilní bažinaté podloží. Proto byla budova založena na 5100 dubových pilotách, k nimž byla přivedena voda, jež konzervuje toto dřevo v základech. Jako zdroj vody byly zvoleny tři lokality, odkud byla voda přiváděna dřevěným potrubím. Systém přítokových kanálů je doplněn i odtokovými, které vedou přebytečnou vodu zpod systému do Královské štoly (páteřní odvodňovací kanál systému), která vodu usměrní do řeky. Systém lze kontrolovat a vodu měřit prostřednictvím vodních zrcadel s vodotrysky, která jsou umístěna v přízemí budovy konventu pod samonosnými schodišti.

Vzdušný systém

Soustava vodních kanálů nacházejících se pod budovou konventu, není jediným technickým řešením této stavby. Konvent má také vzdušný systém, který pomáhá odbourávat vlhkost a prohřívat budovu. Tento je zprostředkován vzdušníkovými chodbami, kudy proudí vzduch volně kolem dokola celé budovy Konventu.

zdroj: WEB kláštera

Plánek

  Exteriér


Zvnějšku je vidět, že klášter už má nejlepší roky za sebou …

   

   

   

   

   



   

   

Interiér

Uvnitř to vypadá zajímavěji …

   

   

   

Točité schodiště je místní chloubou.

   

Stejně jako klášterní lékárna.

   

Hrobka Metternichů je nedaleko kláštera.

Na kancléře Metternicha a jeho působení za císařského Rakouska vzpomínáme u jeho hrobky.  

Pokud si chceš o Klemensi Wenzel Nepomuk Lotharovi knížeti z Metternich-Winneburgu přečíst trochu více, zde je jeho profil.

Po prohlídce kláštera se nabízí procházko okolo řeky.

   

   My jsme vyrazili po Naučné stezce Ludvíka Očenáška vynálezce,, kterého proslavily vynálezy jako např.:

  • První český monocykl (jednokolo)
  • Letecký hvězdicový motor
  • Letadlo vlastní konstrukce pro dvě osoby
  • Vzdušné torpédo
  • Hydrodynamický člun
  • Bezhlučný kulomet
  • Ozvučení strahovského stadionu
  • Raketa na reaktivní pohon

Mapa Online

Nalezené kešky

… a příště třeba do Karlových Varů.

Další Post

Předchozí Post

Napíšeš komentář?

© 2024 Tahle keška? Tenhle výlet!

Šablonu připravil Anders Norén