středa 4.8.
Topola a Niš – to jsou místa „na středu“.
Po putování kolem Dunaje jsme strávili noc v městě Arandelovač.
Nedaleko odtud je Topola. Jde o místo, kde byl roku 1804 během prvního srbského povstání zvolen vůdcem povstání Karadorde Petrovič, zakladatel srbské vládnoucí dynastie Karadordevičů. Místní chrám Svatého Jiří se stal pohřebním místem srbské královské rodiny a dynastie Karadordevičů.
Plánek Topola a Niš
Topola
Chrám Sv. Jiří v Topole máme blízko od bydlení i po cestě do Niš – v našem „fahrplánu“ jsme ho proto zařadili mezi místa, která navštívíme.
Niš
Do města Niš jsme přijeli poměrně brzy – po ubytování vyrážíme hned na prohlídku města.
A také na gáblík. Místní specialita – plněná pljeskavica (doporučená panem domácím) – byla vynikající.
Ve městě Niš (tehdy pod názvem Naissus) se narodil císař Konstantin Velký (280–337), je tu Věž lebek, Památník koncentračního tábora Crveni krst, centrum města … dost pro náš dnešní program návštěv a prohlídek.
Koncentrační tábor Crveni krst
Koncentrační tábor byl zřízen v roce 1941 po obsazení Srbska německými jednotkami jako první koncentrační tábor mimo Bělehrad.
Až do začátku roku 1942 byl obehnán pouze ostnatým drátem. 12. února1942 uprchlo z tábora 105 vězňů, což přinutilo německou správu zpřísnit bezpečnostní opatření a obehnat tábor zdí. Kromě toho bylo zastřeleno pro výstrahu cca 1.100 vězňů.
V táboře bylo během války internováno na 30 000 lidí; ať už Srbů, partyzánů, Židů, Romů a dalších. Zhruba polovina z nich byla zabita na kopci Babanj, který se nachází jihozápadně od Niš.
Koncentrační tábor Crveni krst byl uzavřen po osvobození města partyzánským, bulharským a sovětským vojskem v říjnu 1944.
V současné době je zde památník, který jsme navštívili.
Centrum
Centrum města nás trochu zklamalo – po Novém Sadu a Bělehradu to bylo takové „šedivé“.
Věž lebek
Během bitvy u Čegaru v roce 1809, vybojované během Prvního srbského povstání, byli srbští revolucionáři vedení velitelem Stevanem Sinđelićem napadeni tureckými silami na kopci Čegar poblíž Niše. Spíše, než aby byl zajat Turky a popraven, Sinđelić vystřelil ze své pistole do zásobníku prachu a zabil sebe i všechny srbské rebely a turecké vojáky v okolí.
Poté Hurshid Pasha, turecký velkovezír z Niše, nařídil, aby byla postavena věž z lebek zabitých srbských revolucionářů.
Tento strašlivý monument byl postaven podél cesty do Konstantinopole jako varování pro každého, kdo povstal proti Osmanské říši.
I tuto věž (dnes muzeum) jsme navštívili.
Zítra z Niš neodjíždíme – strávíme zde několik dnů na hvězdicových výletech do okolí.