Tahle keška? Tenhle výlet!

Fotografie z geocachingových výletů

Týnec nad Sázavou

Nedávno Slapy, dnes Týnec nad Sázavou … Posázaví nás pořád láká.

Plánek

Plánek sdílíme zde

Parkujeme u hotelu a vyrážíme – vedení místní labkou – na prohlídku centra.

Týnec nad Sázavou

Kostel, Hrad, Muzeum – vše zajímavé a adventně vyzdobené. V kostele skončila právě mše, takže jsme mohli i nahlédnout dovnitř.

Od 14 hodin má Hrad, věž i muzeum otevřeno – vrátíme se sem tedy odpoledne.

Týnec nad Sázavou

Okruh městem završujeme u Sázavy.

Týnec nad Sázavou

Vynálezce, podnikatel a zbrojař Ing. František Janeček (1878–1941) navštívil Týnec jako jeden z mnoha letních hostů. Tak se mu zde zalíbilo, že tu v roce 1925 zakoupil tzv. Korbelův vrch, kde v roce 1928 vyrostla okázalá dvoupatrová vila s kruhovým půdorysem od pražského architekta Otto Kohna. Vedle zahrady, skleníku a bazénu nabízela i sluneční lázně a v odsunovací střeše hvězdářský dalekohled. To později přispělo k pověstem, že se v noci celá vila otáčí, nebo, že Ing. Janeček odtud pozoruje dělníky ve své továrně.

V letech 1930–1931 si na poli přes řeku nechal postavit slévárnu šedé litiny a elektronu. Původně chtěl zřídit zbrojovku, poté velkovýrobnu šicích strojů, ale nakonec se rozhodl, že pro své světoznámé motocykly Jawa (JAneček – WAnderer) vyráběné od roku 1929 potřebuje vlastní odlitky.

Po okupaci Němci 15.03.1939 se Zbrojovka Ing. F. Janeček musela začlenit do koncernu Junkers a vyrábět mimo jiné součástky na letadla Ju-87 Stuka.

Zakázky pro Lutfwaffe se na jaře 1942 ukázaly jako výhoda. Bylo zřízeno cvičiště zbraní SS Benešov a celý levý břeh řeky Sázavy, včetně starého Týnce, Brodců, Pecerad a Zbořeného Kostelce se ocitl v tzv. zabraném. Pracující ve slévárně se totiž po 01.04.1943 nemuseli vystěhovat mimo území cvičiště – za to ze svých vlastních domů platili nájem správě SS.

Týnec nad Sázavou

Z města vyrážíme do přírody na okruh přes Srbinov do Bukovan a zpět.

Týnec nad Sázavou

Nalezené kešky

Další Post

Předchozí Post

Napíšeš komentář?

© 2024 Tahle keška? Tenhle výlet!

Šablonu připravil Anders Norén