Tahle keška? Tenhle výlet!

Fotografie z geocachingových výletů

Unhošť

Za týden a den jsou Vánoce … kam na výlet. Unhošť! To bude to správné místo pro náš nedělní „l´off“ (kešek).

Plánek

Klikni pro přiblížení mapy

Město Unhošť

Město se nachází v západní části Středočeského kraje a v jižní části okresu Kladno na  50°5’2.03″ severní šířky a 14°7’57.98″ východní délky s průměrnou nadmořskou výškou 387 metrů nad mořem. 

Na západním okraji města začíná zalesnění, táhnoucí se až ke Křivoklátu, proto je město nazývána „Branou do Křivoklátských lesů“.

Ve městě jsme ale jen zaparkovali naše „geo-vozidlo“ a hned vyrazili do okolí na ten geo-l´off (kešek). 🙂

Šibeniční vrch

  

Smírčí kříž

  

Šibeniční vrch překvapil … nic z jeho názvu tam nebylo.


Takže hupky dupky do Ottova rajonu …

  

Na chvíli ve městě

  

Pivovar – bývalý

  

Roku 1876 postavil Emanuel Urban nový pivovar.

V současné době je pivovar je vlastněn potomky původních spolumajitelů. Jednatelkou společnosti je dcera Františka Urbana – původního spolumajitele a manažera pivovaru.

V objektu bývalého pivovaru má sídlo více než 15 firem, mezi které patří například prodejna a sklad nábytku, autoopravny, výrobny oken, restaurace, prodejny krmiv, náhradních autodílů …

V objektu se také nacházejí tisíce metrů skladovacích ploch, kde mezi nejzajímavější patří zrekonstruované původní ležácké sklepy.

  

Více než pivovar jsme sledovali nedalekou vrbu …

U pivovarů jsme potkali hastrmanky … 

  

Rybníky

  

Rybníky – zejména Bulhar – vypadají udržovaně.

Změny k lepšímu má na svědomí spolek Iniciativa Bulhar, který založily tři architektky spjaté s Unhoští.

Vše začalo před dvěma lety, kdy zakladatelky představily unhošťskému zastupitelstvu studii s názvem Revitalizace rybníka Bulhar.


Projekt mimo jiné zahrnuje obnovu alejí podél rybníku včetně vykácení starých topolů, opravy cest a vybudování mol.

Kladenský deník



Suchý mlýn

  

Proč Suchý mlýn?

Mlýn často trpěl nedostatkem vody, který zastavoval jeho provoz, za což si vysloužil svůj název Suchý. Proto byl nad mlýnem vybudován malý rybník, který zadržoval vodu pro pohon mlýnského kola.

  

Škoda, že je už v pět hodin tma jako v pytli … no nic, jdeme domů.


  

Včera na Vidouli nás tma také vyhnala.

Dnes se výlet vydařil. Už se těšíme na další předvánoční, vánoční i povánoční. Naše rodinná plánovačka už nám některé tipy představila. Těšte se na další články.



Mapa Online

Nalezené kešky


Město leží v okrese Kladno. Rozkládá se při rozhraní Křivokklátské vrchoviny s Pražskou plošinou zhruba 7,5 kilometru jižně od Kladna a 21 km západně od centra hlavního města Prahy. Žije zde přibližně 4 700 obyvatel.


První písemná zmínka o městě pochází z roku 1250. Historické jádro města je od roku 2003 městskou památkovou zónou. Díky vhodné pozici na hlavní trase z Prahy do Karlových Varů  a nedaleko poměrně velkého Kladna se městu dařilo získávat na významu a rozrůstat se.

Ještě koncem osmdesátých let 20. století se v lokalitě, nazývané Čeperka, nedaleko rozcestí Amerika, nacházela vojenská kasárna. Město se rozvíjí i v současné době, vzhledem k dobré dopravní dostupnosti do Prahy a poloze na okraji Křivoklátských lesů je velmi atraktivní lokalitou pro rodinné bydlení.


Významní rodáci
Marie Calma (1881–1966), česká spisovatelka a operní pěvkyně
František Labler (1805–1851), český regenschori a hudební skladatel
Florián Zajíc (1853–1926), český violista a hudební pedagog, činný převážně v Německu
František Salesius Frabša (1887–1956), český novinář a národně socialistický politik
František Pospíšil (1944), československý hokejový obránce, kapitán národního družstva

Wikipedia

Z města se můžete vydat na řadu výletů (zdroj: MÚ Unhošť)

 Za unhošťskými mlýny

Start/cíl: Melicharovo vlastivědné muzeum

Popis trasy: Po modré turistické značce přes nám. TGM, Melicharovou ulicí k rybníku Bulhar, po Neumannově stezce kolem Kalivodova mlýna k Suchému mlýnu, Markovu mlýnu, od Markova mlýna po červené do Malých Kyšic dále ke mlýnu v Poteplí, z Poteplí po žluté přes Nouzov zpět.

Délka trasy: 15km


K Suchému mlýnu

Start/cíl: Melicharovo vlastivědné muzeum. 

Popis trasy: Ulice Dr. Beneše – nám. T. G. M. – Melicharova ulice – Berounská ulice – ulice Za Parkem – po žluté turistické značce k Suchému mlýnu čp. 172 – zpět do Unhoště po modré turistické značce kolem bývalého Kalivodova mlýna, soustavy rybníků Rybárna a rybníka Bulhar. 

Dékla trasy: cca 6,5 km, lze jít pěšky, jet na kole, projet trasu s kočárkem. Půjdete-li s dětmi, můžete si zde stáhnout a vytisknout soutěžní list a zapojit se do naší soutěže pro malé turisty.


Kolem rybníka Bulhar

Cca 2 km procházka pro všechny generace

Procházka kolem rybníka Bulhar je dnes malým příjemným zážitkem pro každou generaci. 
Rybník se původně jmenoval „Velký“ a byl majetkem obce. Ve 20. letech 19. století rozhodla městská rada rybník vysušit a vzniklé louky pronajímat. Roku 1950 by obnoven a znovu napuštěn. Dne 10. 7. 1950 zde utonul bulharský státní příslušník a od té doby je rybník v Unhošti znám pod názvem „Bulhar“.
K rybníku se dostanete po modré turistické značce, zpět do města Luční ulicí. Po cestě se můžete občerstvit v Cukrárně Mima na nám. T. G. M., v kavárně S radostí v Melicharově ulici nebo přímo u rybníka Bulhar v Posezení u Pepína.


Ke hrádku Jenčov

Start: Melicharovo vlastivědné muzeum

Cíl: Zřícenina našeho nejmenšího královského hradu Jenčov

Popis trasy: Z města po žluté trase přes Suchý mlýn a Nouzov na Poteplí – z Poteplí po červené značce k rozcestníku Roučmída – po zelené značce kolem kapličky ve Žlábku k rozcestníku Polesí Muňava – po zelené a červené značce (jdou souběžně) k rozcestníku Muňava – záp. rozc. – po červené až ke zřícenině Jenčova.

Délka trasy: 15km, vhodná pro pěší jako celodenní výlet. Nechce-li se vám podnikat dlouhou pěší tůru, můžete se vydat automobilem směrem na Horní Bezděkov po silnici 201 až do obce Běleč, odkud je to ke hrádku pouze 3 km pěšky.


Cyklovýlet na Dědkův mlýn

Start: Melicharovo vlastivědné muzeum

Cíl: Dědkův mlýn

Popis trasy: Z města po žluté turistické trase přes Suchý mlýn na Nouzov (ul. Suchomlýnská), z Nouzova (od zastávky autobusu Nouzov, U Spalů) na jih po silnici č. 118 (ul. Unhošťská), před mostem a zastávkou autobusu Dědkův mlýn se dáte doleva po malé silnici k Dědkovu mlýnu. 

Délka trasy: 6 km, z města k Suchému mlýnu lze dojet i po modré značce. Na Nouzov se dostanete též z města po silnici č. 201.

Památky 

Dominantou města je Feldekovský zámek a kostel svatého Petra a Pavla, který byl postaven v první čtvrtině 14. století. Jeho současná podoba vznikla během barokní přestavby.

Mezi dalšími památkami jmenujme budovu staré radnice, která byla vystavěna v roce 1489. V současnosti se zde nachází Melicharovo vlastivědné muzeum.


Významnou osobou města byl František Melichar, který v roce 1912 založil místní muzeum.
V současnosti nosí jeho jméno, stejně jako jedna ze základních škol.

Další Post

Předchozí Post

Napíšeš komentář?

© 2024 Tahle keška? Tenhle výlet!

Šablonu připravil Anders Norén