Tahle keška? Tenhle výlet!

Fotografie z geocachingových výletů

Wadi a Kerak a Mrtvé moře

Včera jsme strávili podvečer v poušti, dnes plánujeme přesun přes Wadi a Kerak a Mrtvé moře do Madaby.

Plánek

Plánek sdílíme zde

Noc ve Wadi Rum jsme očekávali mrazivou – připravené tři až čtyři deky na každé posteli něco naznačovaly, ale nakonec to byla pohoda. Při ranním vstávání byla teplota 11oC (v noci nevím, to jsem spal 🙂 ).

Wadi Rum

Snídaně byla oproti večeři méně „barvitá“, ale v pohodě. Hned po ní jsme naložili sebe i zavazadla na jeep a popojeli k velbloudům, na kterých se část výpravy vracela k zaparkovanému autu…

Wadi Rum a Kerak a Mrvé moře

… někteří takové štěstí neměli a museli pěšky.

Wadi Rum a Kerak a Mrvé moře
Pouštní procházka udělá po ránu dobře

Muzeum nejnižšího místa na Zemi

Přesunujeme se na sever do Madaby … v podstatě kopírujeme cestu, kterou jsme jeli na jih.

Po trase jsme si vybrali několik zastávek – první je Muzeum nejnižšího místa na Zemi.

Wadi Rum a Kerak a Mrvé moře

Hrad Kerak

Hrad Kerak jsme chtěli navštívit hned první den v Jordánsku, ale časový plán byl napnutý – jedeme sem tedy dnes. Musíme od břehu Mrtvého moře vystoupat vysoko na kopce…

Kerak – velkolepá křižácká pevnost (nebo také Crak des Moabites, nebo Le Pierre du Desert) – se tyčí nad údolími a kopci. Jeho původ sahá daleko před křižáky; nejstarší pozůstatky jsou z doby železné, krátce po exodu, kdy místo bylo součástí Moabu – známé jako Kir-haraseth, Kir-heres nebo Kir (jeho zkázu prorokoval Izajáš (16:7)).

Byli to ale křižáci, kteří Kerak proslavili nejvíce. Pevnost byla postavena v roce 1142 Payenem le Bouteillerem, pánem Montrealu a provincie Oultre Jourdain, na zbytcích dřívějších citadel, které pocházejí z dob Nabatejců.

Všichni obyvatelé města se mohli shromáždit na ochranu v citadele v dobách nebezpečí – jako to udělali v roce 1173, kdy zengidský vládce Nureddin zaútočil na hrad.

Jeho obléhání bylo neúspěšné, stejně jako pozdější pokusy Saladina v roce 1183 (kdy uvnitř probíhala svatba dědice Keraku a Saladin rytířsky držel své obléhací stroje mimo svatební věž) a znovu v roce 1184.

Na konci roku 1188, po více než ročním obléhání, se Kerak vzdal muslimům.

V roce 1263 obsadil Kerak mamluk Sultan Baybars. Za Osmanské vlády jej ovládaly místní rodiny až do roku 1840, kdy se ho zmocnil Ibrahim Pasha, syn Mohammada Aliho z Egypta.

Po první světové válce byl Kerak britským správním centrem, dokud nebyl v roce 1921 založen Transjordánský emirát.

Wadi Rum a Kerak a Mrvé moře

Mrtvé moře

Od hradu se vracíme zpět dolů k pobřeží (že to ale je výškových metrů!) – máme zde vytipované už z cesty na jih místo na koupání u Zara Hot Springs. Bylo zde sice trochu obtížnější parkování (místní policii se nelíbilo parkování na silnici – objížděli kolem dokola a všechny vyháněli…), ale zařadili jsme se mezi místní, kteří zajížděli nedaleko od silnice k místu se silným pramenem sladké vody, ve které si myli auta … a s místní policií se uměli docela dobře domluvit 🙂 …

Ano, voda je zde pořád pořádně slaná… 🙂

Madaba

Večer dojíždíme do Madaby už za tmy. Budeme tu trávit dvě noci – ubytování v Madabě se nám totiž hodí pro hvězdicové výlety (na poslední den jedeme spát do Ammánu).

Nalezené kešky Wadi a Kerak a Mrvé moře

Další Post

Předchozí Post

Napíšeš komentář?

© 2024 Tahle keška? Tenhle výlet!

Šablonu připravil Anders Norén