4.10. Zvíkov nám padl do oka při návratu z Píseckých hor. Tady jsme už také dlouho nebyly – a tenkrát se nám tu líbilo. Zda-li pak hrad ještě stojí?
Musíme to zkontrolovat hned, ještě dříve než se budeme vracet do Písku. A když už budeme na Zvíkově, navštívíme i Vejrovské zemanství – tam moc zajímavý keškový okruh.
Plánek
Zvíkov
Hrad Zvíkov se rozkládá na kamenném ostrohu nad soutokem řek Otavy a Vltavy. Parkovat auto lze jen ve Zvýkovském podhradí na určeném parkovišti… ke hradu musíme pěšky.
Zvíkov patří k slavným stavbám české středověké světské architektury. První krok k založení pravděpodobně uskutečnil Přemysl Otakar I., který roku 1226 získal do vlastnictví i skalnatý ostroh, na kterém byl hrad vybudován. Nejprůkazněji je historie postupného budování doložena za vlády Václava I. (1230-1253).
Největší slávu získal hrad za vlády Karla IV.(1346-1378), který jej dal důkladně opravit a rád v něm i pobýval. Do dostavby hradu Karlštejna sloužil Zvíkov i jako dočasné útočiště korunovačních klenotů.
V novověké historii hrad chátral, a proto byla po roce 1880 zahájena rekonstrukce královského paláce i hradeb.
Původní kamenné prvky mají lehce narůžovělou barvu a jsou od nově vsazených částí snadno rozeznatelné. Práce byly ukončeny na přelomu 19. a 20. století a Zvíkov se stal opět skvostem českého stavitelského umění.
Prohlídku začínáme od vstupní brány, pokračujeme výhledy a dokončujeme na nádvoří … vede nás – pochopitelně – keška. 🙂
Během prohlídky je možné porovnávat současný vzhled s tím původním.
Zvíkovský rarášek
Kdo by neslyšelo „Zvíkovský rarášek“… Co to ale je? Je to jednoaktová veselohra, jejíž děš se odehrává na hradě Zvíkov v roce 1585, kdy byl tento hrad v majetku rodu Švamberku. Hlavní zápletka vzniká pouhou přítomností pana Mikuláše Dačického z Heslova, který je hostem na hradě. Jeho zájem se poutá k paní Elišce, pocházející z rodu Rožumberků, manželce pana Kryštofa ze Švamberka. Jak vzniká zápletka, kdo ji vlastně přivodil a kdo je vlastně pověstný zvíkovský rarášek, to už neprozradím – to můžete zjistit sami po zhlédnutí této renesanční historky, ve které nechybí milostné touhy a nástrahy, žárlivost, dětská nevinnost i povedené taškařice. Hru provádějí pravidelně na Zvíkově místní ochotníci.
Zvíkovského raráška napsal Ladislav Stroupežnický (6. ledna 1850 Cerhonice – 11. srpna 1892 Praha) v roce 1883.
Později na prakticky nezměnený text napsal skladatel Vítězslav Novák komickou operu Zvíkovský rarášek. Ta byla poprvé provedena dne 10. října 1915 v Národním divadle v Praze.
Vejrovské zemanství
Vejrovské zemanstvi je území, které sdružuje vesnice Branice, Stehlovice a Veselicko. Zemanství podle HPS (Historie Překroucenych Skutečností) patřilo zemanům z Vejrova. Jejich rod se datuje od 13. století, kdy jim král Přemek udělil právo postavit si tvrz. Vládnoucí zemané byli vždy trochu blazniví a také byli na štiru s vrchnosti….
Sledujeme trasu kešky a zároveň i poznávací okruh … na jednotlivých zastaveních se můžeme seznámit z historií zemanství.
V zemanství se vede život na vysoké noze… asi, že?
Rozloučili jsme se a frčíme domů…
Nalezené kešky
- GC3NT5W Hrad Zvikov
- GC3KCAC Zvikovsky rarasek
- GC39NV0 Zvikovsky most
- GC34CCM # 1 Vejrovske zemanstvi – nadrazi Branice
- GC34QEC # 2 Vejrovske zemanstvi – Sovy
- GC34YVZ # 3 Vejrovske zemanstvi – u kulateho stolu
- GC34YT3 # 4 Vejrovske zemanstvi – transverzalni draha
- GC34YVX # 5 Vejrovske zemanstvi – sudokopytnici
- GC34YVW # 6 Vejrovske zemanstvi – Kozacko
- …
- GC34QEQ # 23 Vejrovske zemanstvi – brouci
- GC34MMP bonus Vejrovskeho zemanstvi